Amoniak jako czynnik chłodniczy w sprężarkach chlodniczych

Wyszukaj:

Każda kobieta, która chciałaby się odnaleźć w dość skomplikowanym świecie mężczyzn, musiała by na początek zrozumieć, jak działa wiele dziwnych urządzeń, z których istnienia na co dzień większość kobiet w ogóle nie zdaje sobie sprawy. Najlepiej widać to na przykładzie urządzeń chłodniczych. Każda kobieta dobrze zna najpopularniejsze urządzenie chłodnicze - lodówkę, wie jak je prawidłowo obsługiwać i przedłużać żywotność, jeśli jednak w grę mają wchodzić inne urządzenia, sprawa się komplikuje.

Już samo wyjaśnienie, do czego konkretne urządzenie mogłoby w ogóle służyć jest bardzo trudne. Weźmy przykład pierwszy z brzegu, a więc sprężarki. Czym są, jak są zbudowane i do czego mogą służyć? Większość kobiet nie ma o tym najmniejszego pojęcia. Poniżej więc kilka najistotniejszych informacji.

Sprężarki znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba zwiększyć gęstość lub podnieść ciśnienie jakiegoś gazu. W przypadku sprężarek chłodniczych na przykład sprężaniu będzie ulegał czynnik chłodniczy, na przykład amoniak. Dlaczego właśnie amoniak? Otóż amoniak właśnie jest najpopularniejszym czynnikiem chłodniczym, wykorzystywanym w większości urządzeń chłodniczych.

Wiemy już, co robi sprężarka - spręża czynnik chłodniczy. Pozostaje jednak pytanie, jak jest zbudowana. Na początek trzeba stwierdzić, że sprężarki chłodnicze są sercem systemu chłodniczego. Nie może więc bez nich obejść żaden sklep spożywczy, zakład przetwórstwa mięsnego czy rybnego, przechowalnia owoców i warzyw ani nawet hurtownia farmaceutyczna czy laboratorium.

Sprężarki bowiem odpowiadają za utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury urządzeń chłodniczych, doprowadzając do sprężania gazów - wspomnianego już wcześniej amoniaku bądź freonu, czyli dwóch najczęściej występujących czynników chłodniczych.

Na polskim rynku dostępne są sprężarki chłodnicze różnych producentów, takich jak: Danfoss, Cubigel Compressors, Copeland czy Frascold. Każda z tych firm oferuje sprężarki różnej jakości rodzaju i mocy. Trzeba bowiem pamiętać, że są zarówno sprężarki tłokowe, jak i śrubowe oraz spiralne. Każdy z tych rodzajów ma określone zastosowanie, dlatego też trzeba sobie zdawać z tego sprawę, zanim wybierze się odpowiednią sprężarkę.

Aby zaimponować swojemu mężczyźnie wiedzą na temat tego czym są i jak działają sprężarki, trzeba pamiętać o tym rozróżnieniu. Warto ponadto wiedzieć, jak działają poszczególne typy sprężarek. Jeśli chodzi o te tłokowe, działanie w ich przypadku opiera się na zwiększaniu ciśnienia gazu poprzez ruch posuwisty tłoka w cylindrze. Takie działanie co lepiej wyedukowanym paniom powinno przypominać działanie pompy tłokowej.

Jeśli zaś chodzi o sprężarki chłodnicze śrubowe, sprężanie gazu w tym przypadku wywoływane jest zmniejszaniem przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami. W przypadku chłodniczych sprężarek spiralnych natomiast sprężanie gazu odbywa się jako efekt współpracy dwóch spiral - nieruchomej i drugiej, poruszającej bez obracania

Firmy, które produkują sprężarki chłodnicze, rzadko ograniczają się do oferowania tak wąskiego asortymentu. Na ogół mają w swojej ofercie także różnego typu agregaty chłodnicze, termostaty, presostaty, regulatory ciśnienia i temperatury, filtry, osuszacze, zawory odcinające, zawory bezpieczeństwa i regulacyjne, jak również profesjonalne systemy, które umożliwiają sterowanie i monitorowanie pracy układów chłodniczych w urządzeniach chłodniczych - od tych najprostszych do najbardziej skomplikowanych.